ACHIOTE čaj 50 g

88 Kč 76,52 Kč bez DPH
Skladem (9 ks)

ACHIOTE čaj 50 g

Sušený, řezaný list Bixa orellana L. - doplňek stravy

Detailní informace

Detailní popis produktu

Použití, dávkování, informace:
 
Nálev: 5 g  byliny zalít horkou vodou (cca 80°C)., nechat odstát přibližně 15 minut, poté scedit a popíjet 3x denně 3 dcl. Pro lepší chuť lze dosladit včelím medem.
 
Upozornění :
 

Není určeno pro děti do 3 let
Není vhodné pro diabetiky.

Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Ukládejte mimo dosah dětí.
Doplněk není určen jako náhrada pestré stravy.

Achiote je hojně plodící keřík nebo stromek, dosahující výšky 5-10 metrů. Ostny porostlé červeno-oranžové srdčité váčky na konci větví ukrývají přibližně 50 semen. Stromy jsou těmito jasně zbarvenými váčky doslova obsypány a jeden malý strom achiote dokáže vyprodukovat až 270 kg semene. Každé semeno je pokryto červenavým semenným míškem, který je zdrojem žluto-oranžového barviva. Vyskytuje se na celém území Jižní a Střední Ameriky a v Karibské oblasti, stejně tak jako v některých částech Mexika. Tradičním postupem je nechat semena vymáčet ve vodě, která se postupně odpařuje. Z vymáčených semen se pak vyrábí jasně zbarvená pasta, která se přidává do polévek, sýrů a dalších potravin, jimž dodává veselé žluté nebo oranžové zbarvení. Pasta je vyvážena do celého světa, kde velice často nahrazuje příliš drahý šafrán v receptech místní kuchyně. Často se užívá také jako přírodní barvivo látek a vlny a občas je přidávána také do barev, laků, nátěrových barev, kosmetiky a mýdel. Domorodé kmeny v deštných pralesích používaly a dodnes používají semen k pomalovávání těl a barvení látek. Znali je již staří Mayové, kteří je používali jako hlavní barvivo potravin, k pomalovávání těl a jako barvivo při výrobě uměleckých předmětů, v nejrůznějších řemeslech a při tvorbě nástěnných maleb. Ačkoli v dnešní době je komerčně využívána prakticky pouze semenná pasta nebo semenný olej, domorodé kmeny používaly po mnohá staletí celou rostlinu, o níž věřili, že má léčivé účinky.

Z rostliny byly vyizolovány různé karoteny, flavonoidy,diterpeny a jeden benzenon. Byly zdokumentovány různé aktivity extraktů, mezi nimi inhibice žaludeční sekrece, inhibice syntetázy prostaglandinu. Vyizolovaná látka isoskutelarein prokazovala vysokou inhibiční schopnost vůči aldozoreduktaze čočky.
Analýza semen vykazuje složení 40-45% celulosy, 3,5-5,5% sacharózy, 0,3-0,9% esenciálních olejů, 3% netuhnoucího oleje, 4,5-5,5% pigmentů a 13-16% bílkovin, a dále alfa a beta-karotenoidy a další složky. Olej je získáván ze semen a je hlavním zdrojem pigmentů bixinu (methylester C24 dikarboxylové kyseliny) a norbixinu (vlastní dikarboxylová kyselina), které jsou klasifikovány jako karotenoidy. Bixin se používá jako potravinové barvivo a má se za to, že poskytuje ochranu proti UV záření a má antioxidační účinky.
Ačkoli využití jako potravinového barviva je běžné a rozšířené již tradičně po celém světě, v současné době je výtažků stále více užíváno také v průmyslu kosmetickém. Olej má zvláčňující účinky a vysoký obsah karotenoidů zajišťuje také blahodárné antioxidační vlastnosti.
Mnoha krémům, tělovým mlékům a šamponům tak olej propůjčuje antioxidační charakter a zároveň jim dodává bohatou, sytě žlutou barvu.

Kontraindikace:

Vzhledem k nejasnému působení na metabolizmus cukrů (hypo- i hyperglykemický efekt) se nedoporučuje diabetikům ! Údaj o možné kontrakci děložního svalstva vylučuje užití těhotnými ženami.

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 se nesmí u potravin (doplňků stravy) uvádět žádná výživové a zdravotní informace s vyjímkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení. Rada zatím žádné zdravotní tvrzení k bylince a produktům z bylinky Bixa Orellana L. neschválila.

Výrobce : ORO VERDE s.r.o., Praha

Doplňkové parametry

Kategorie: Jihoamerické byliny
Hmotnost: 0.07 kg