CAIHUA (Caigua) kapsle 350 mg x 100 ks

299 Kč 260 Kč bez DPH
Skladem (4 ks)

Sušený, mletý plod Cyclantera pedata Schardt. - doplněk stravy

Použití, dávkování, informace:
 
2 x denně 1 - 2 kapsle
 
Upozornění :
 
Není určeno pro děti do 3 let.
Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Ukládejte mimo dosah dětí.
Nenahrazuje pestrou stravu.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

CAIHUA (Caigua) kapsle 350 mg x 100 ks

Čeleď: Cucurbitaceae (tykvovité)           Rod: Cyclantera           Druh: pedata L. Schard.

Nativní názvy: achocha (quechua), achojcha, divoká caihua, quishiu, caygua achoccha

Používaná část rostliny: plod s jadérky i bez jadérek, list (Fructus cyclanterae cum semen; sine semen; Folium cyclanterae

Popis:

Roční, popínavá bylina, stonek může měřit až 5 metrů do výšky. Lodyha tenká, hustě rozvětvená, řídce ostré větvení s výrůstky , které se rozdělují do pěti dlouhých větviček Listy velikosti 6 - 14 cm na délku, laločné, celistvé nebo dlanitosečné, s pěti až sedmi eliptickými lístečky, na okrajích vroubkované. Je běžné, že externí laloky mají na okrajích jiné lalůčky, menší velikosti. Květy ve skupinách po deseti až dvaceti. Květy jsou jednopohlavné, drobné, bílé nažloutlé nebo nazelenalé. Květní korunka ve tvaru pětihranu, číše dělená na pět laloků, výrazně větší u květů s pestíky. Pětihranné androceum, všech pět tyčinek je spojeno v jeden sloup a zakončené společným prašníkem. Gynoceum s plochým elipsoidním semeníkem; čnělka končí v nepravidelné blizně.
Plod je oválně-eliptická a zploštělá bobule, obvykle se zaoblenou základnou a ostrým hrotem. Velikost se pohybuje kolem 10 až 20 cm na délku; velice hrubý-nepravidelný povrch s jemnými ostny hlavně v prostřední části. Barva osciluje mezi tmavě zelenou až do bílé; navíc se vyskytují podlouhlé skvrny po celém povrchu plodu. Mezokarp je tenký a chutný, zelené barvy, endokarp bílý a houbovitý. Zralé bobule praskají, vystřelují semena a vydávají přitom pronikavý zvuk. Jadérka, která se nacházejí ve dvou řadách placenty jsou hranatá, černá a drsná. Vnitřek plodu je během období zralosti prázdný (dutý), nebo obsahuje volné částice placentární tkáně.
Roste ve vlhkém a teplém klimatu. Huánuco: Pampayacu a Cochero (2100 metrů nad mořem); Cajamarca, Tumbes: Hacienda La Choza (300 m n m); Piura; San Martín: Tarapoto; Ayacucho: 1000 m n m; Loreto. Je velmi rozšířena od Bolivie až po Mexiko.
Prapůvodem z Bolívie, pěstována domorodci Peru jako ovoce určené k běžné výživě. Caihua má masitou a chladivou kůru, používanou jako obal pro masitou náplň nebo jiné jídlo. Listy jsou taktéž jedlé a kořeny se využívaly na čištění zubů. Plody se nakládají podobně jako okurky.

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 se nesmí u potravin (doplňků stravy) uvádět žádná výživové a zdravotní informace s vyjímkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení. Rada zatím žádné zdravotní tvrzení k bylince a produktům z bylinky Cyclantera pedata neschválila.

Výrobce : ORO VERDE s.r.o., Praha

Doplňkové parametry

Kategorie: Jihoamerické byliny
Hmotnost: 0.07 kg