CUTI CUTI čaj 50 g

88 Kč 76,52 Kč bez DPH
Skladem (7 ks)

     Sušená, řezaná bylina Asplenium liunulatum Sw. - doplněk stravy

Použití, dávkování, informace:
 
Nálev: 5 g  byliny zalít horkou vodou (ca 80°C), nechat odstát přibližně 15 minut, poté scedit a popíjet dospělí 3x denně 300 ml denně, děti od 3 let 300 - 500 ml za denně. Pro lepší chuť lze dosladit včelím medem.
 
Upozornění :
 
Není určeno pro děti do 3 let
Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Ukládejte mimo dosah dětí.
Nenahrazuje pestrou stravu.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Čeleď: Adianthaceae (netíkovité)          Rod: Asplenium          Druh: lunulatum Sw.

Nativní názvy: cuti, raqui-raqui, shapumbila, kumu-kumu, culantro pusu, sano-sano

Používaná část rostliny: Celá nadzemní část rostliny (Herba asplenidi


Popis:

Vytrvalá drobná kapradin, vyskytující se na stinných a vlhkých místech deštného lesa (na východních svazích And). Plazivá chomáčkovitá podnož dává, ač jsou jednotlivé stélky oddělené, dokonalý obraz malého keře. Jednoduše zpeřené listy rostou v růžici, jejich řapíky jsou sytě zelené, ve spodní části pak hnědé. Listy délky 3 - 5 cms jemně vějířovité se zoubkovaným okrajem, řapíky krátké.
Bylina je právě v současnosti blíže zkoumána a popisována, a to jak po stránce taxonomického zařazení, které je doposud ne zcela jednoznačné- Asplenium bývá zařazováno do čeledi Aspleniáceae (Sleziníkovité) což odpovídá zařazení podle molekulárních dat (Uher, 2001) dryopteridální vývojové řadě, WEP (World´s Economical Plants) však uvádí synonymum Notholaena lunulata a řadí ji do čeledi Adianthaceae (Netíkovité) resp. Pteridaceae (Křídelnicovité) - podle molekulárních dat tedy vývojová řada pteridální.
Další výzkumy se týkají také obsahových látek. Byla popsána přítomnost tříslovin a slizů (mucil).
Farmakobotanické zdroje uvádíějí přítomnost flavonoidu akacetinu, nebílkovinných aminokyselin, deriváty kyseliny kumarové, xantonů a naftochinonu.


Fytochemické složení:

Flavonoidy (akacetin), nebílkovinné aminokyseliny, deriváty kys. kumarové, naftochinony, třísloviny, slizy (mucil).

Výrobce : ORO VERDE s.r.o., Praha

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 se nesmí u potravin (doplňků stravy) uvádět žádná výživové a zdravotní informace s vyjímkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení. Rada zatím žádné zdravotní tvrzení k bylince a produktům z bylinky Asplenium liunulatum Sw.  neschválila.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Jihoamerické byliny
Hmotnost: 0.07 kg