JERGÓN SACHA kapsle 350 mg x 100 ks Dracontium

299 Kč 260 Kč bez DPH
Skladem (3 ks)

Sušená, mletá hlíza Dracontium loretense Engl. - doplněk stravy

Dávkování: 2 x 1 kapsli denně

Čeleď: Araceae (áronovité)          Rod: Dracontium           Druh: loretense Engl.

Nativní názvy: fer-de-lance, sacha jergon, hierba del jergon, erva-jararaca, jararaca-taia, milho-de-cobra, taja-de-cobra

Používaná část rostliny: kořenová hlíza (Radix dracontii

Upozornění :
 
Není určeno pro děti
Nedoporučuje se osobám s poruchou metabolismu šťavelanů.

Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Ukládejte mimo dosah dětí.
Nenahrazuje pestrou stravu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

JERGÓN SACHA nemá rád VIRY
Popis:

Jergon sacha je tropická rostlina která se skládá z jediného, gigantického a hluboce děleného listu rostoucího z podrostní hlízy na dlouhém a tlustém stonku připomínajícím kmen mladého stromku. Když plodí, kmen vyrůstá z blízkosti báze rostliny a dosahuje až 1-2 m výšky. V posledním stádiu je rostlina velmi rozlehlá s kaštanovou pochvou-pouzdrem s velmi zářivě červeno oranžovými ve tvaru bobulí přeplněnými seménky ve vnitřku dužinatého stonku. Květ připomíná květy rostlin Caladium nebo Dieffenbachia pouze o hodně větší. Je považována za celoroční bylinu, ale bylinu neobvykle rozlehlou - až 2,4 m výšky Až třináct druhů dracontinum se vyskytují v oblasti Jižní a Latinské Ameriky. Čtyři z těchto rostoucích v Amazonské oblasti mají skoro identickou podobu a jsou používány jako mezi sebou doplňující prostředky v systémech herbální medicíny: Dracontium longipes, D. loretense, D. peruviuanum a D. asperum. Všechny čtyři pocházejí z Amazonského pralesa. D. asperum je však převažující v oblastech Brazílie, Surinamu a Guyany ;D. longipes, loretense a peruviuanum jsou převažující v oblastech Peru, Kolumbie a Ekvádoru.

Etnobotanicky je jergon sacha považována za „vzorovou rostlinu" : etnolékařské využití je přímo spjato s fyzickým vzhledem rostliny. V tomto příkladě, trup-stonek a skvrnité zabarvení Jergon Sacha velice připomíná jedovatého hada pocházejícího ze stejné oblasti. V Peru a Ekvádoru, se jak rostlina tak i had jmenují jergon sacha. V Brazílii se had jmenuje jararaca a rostlina erva-jararaca (bylina jararaca). Tato běžná jména poukazují na vysoce jedovatý druh hadu (Bothrops), z nichž několik druhů jsou vlastní této oblasti Amazonie (včetně běžného druhu Bothrops jararaca, podle něhož rostlina byla pojmenována).

Místní osadníci, stejně jako indiánské kmeny z oblasti Amazonského pralesa využívají velké hlízy a oddenek Jergon Sacha jako protijed v případech hadího uštknutí. V těchto případech je hlíza rychle nakrájena, ponořena do studené vody a následně vypita. Více hlízy je nakrájeno na banánový list, který je posléze zavázán kolem postiženého místa. Obklad je vyměňován každou hodinu, maximálně dvě; více hlízy se podává každých 3-4 hodiny. Efektivita tohoto opatření je vysoká jestliže se k tomuto opatření přistoupí okamžitě (nejdéle do hodiny) po uštknutí. V nepřístupných oblastech Amazonie, kde je nemožné uskladňovat zmražené protijedy pro případy uštknutí (mimo jiné z důvodu vysokých nákladů) byl z velké potřeby vyvinut tento lék a jiné „staré recepty". Indiánské kmeny v Guayaně také využívají tento protijed v případech píchnutí žihadla, pavoučím kousnutím, otrávenými šipkami (kde jed nazývaný curare, je připravován z jedovaté rostliny a z části jedovatého zvířete, včetně hada a žabího jedu). Jiné indiánské kultury věří, že šleháním nohou a těla listy a kořeny Jergon Sacha je ochrání před hadím uštknutím a odpuzuje tyto vetřelce.

Jergon Sacha je velmi známá v peruánském systému přírodní medicíny; tablety, kapsle a výtažky z oddenku můžeme najít v mnoha lékárnách specializujících se na přírodní produkty.

Tisíce kilo Jergon de Sacha bylo ročně v posledních letech exportováno směrem do Polska, Ruska a jiných států. Velký množství exportu znamenalo zvýšení nároků na produktivitu a kultivaci těchto rostlin. Celý kořenový oddenek je součástí sklizně, což způsobuje záhubu celé rostliny a „divoké" žně v tropickém pralese nejsou dlouhodobě udržitelné. V posledních třech letech, dvě peruánské univerzity vyvíjejí nové způsoby kultivace spočívající ve re-implantaci nových rostlin ihned po sklizni na totožné místo v deštném pralese. Nova místa, jako například bývalé plantáže koky a odlesněné oblasti byly přizpůsobeny novým trhům s novými programy organické kultivace.
Navzdory tomuto širokému a rostoucímu trhu s Sacha Jergon, nebyla zatím publikována jediná klinická studie popisující její vlastnosti. Počáteční fytochemické vyhodnocení poukázalo že kořenový oddenek obsahuje alkaloidy, flavonoidy, fenol, saponiny, steroly, triterpeny a škrob, nicméně žádný z těchto nebyl nikdy kvantifikován a klasifikován.
Jestliže se klinicky potvrdil dlouhodobě využívaný účinek proti hadímu ušktnutí.  
Je obecně známé, že proteázy jsou hlavními komponenty hadích a pavoučích jedů. Místo hadího uštknutí se promění v odumřelou oblast; kůže se odlupuje, protože působí silný a destruktivní účinek proteáz v jedu, který je zároveň odpovědný za zhmoždění a napuchnutí oblasti, ve chvíli kdy se začnou vstřebávat proteiny do kůže a vnitřních tkání. Síla účinku proteáz závisí na kvantitě poškozené tkáně a kůže v oblasti uštknutí. Velké množství rostlinných prostředků bylo pro tuto skutečnost registrováno jako efektivní prostředky proti hadímu uštknutí (speciálně ty které se aplikují přímo na místo ušktnutí) a také byly klinicky testovány.
Mnoho výzkumných pracovníků hledajících nové chemikálie a drogy v oblasti Amazonie jsou z výše zmíněných důvodů velmi zapáleni do výzkumu rostlin sloužícím indiánským kmenům jako prostředky proti hadím uštknutím. 
Jergon Sacha je jedním z nepozoruhodnějších  rostlin z oblasti Amazonského pralesa. Její status jako „vzorová rostlina" sloužící proti hadímu uštknutí je obecně známá a uznávaná v celém kontextu Jižní Ameriky. Nicméně bez příslušného výzkumu potvrzujícího její fytoterapeutické využití a vlastnosti, bude ještě dlouhou dobu trvat než se prosadí jako legitimní přírodní medicína v „moderním světě". 

Kontraindikace:

Nejsou popisovány.

Vedlejší účinky:

Nejsou popisovány. Může způsobit změny metabolizmu šťavelanů.

Tradiční etnomedicinální léčebný předpis:
V případě hadího uštknutí se přikládá drcená hlíza na postižené místo a zároveň se popíjí odvar z hlízy.

 

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 se nesmí u potravin (doplňků stravy) uvádět žádná výživové a zdravotní informace s vyjímkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení. Rada zatím žádné zdravotní tvrzení k bylince a produktům z bylinky Dracontium loretense Engl. neschválila.


Doplňkové parametry

Kategorie: Jihoamerické byliny
Hmotnost: 0.07 kg