TAWARI AMARILLO - Tabebuia chrysantha 50 g čaj (Lapacho,Pau d’arco)

88 Kč 76,52 Kč bez DPH
Skladem (9 ks)

Sušené, řezané lýko Tabebuia chrysantha Vahl. Nich. - doplňek stravy

Čeleď: Bignoniaceae (trubačovité)          Rod: Tabebuia           Druh: chrysantha (Jacq.) Nichols

Nativní názvy: Pau d’arco, abano, acapro, araguanei, chacaradanga, chonta, curarire, ipę, ipę roxo, lapacho, tahuari, taheebo, trumpet tree,
                       ipę-contra-sarna, tabebuia   ipę, tajy


Používaná část rostliny: vnitřní lýko (Cortex tabebuiae

Detailní informace

Detailní popis produktu

Sušené, řezané lýko Tabebuia chrysantha Vahl. Nich
Fytochemické složení:

Naftofurany, naftochinony, naftopyranony, xanthenové deriváty - guayin, guayacanin, antrachinové deriváty, prenylované naftochinony, kys.lapachová ( 2-hydroxy-3-prenylnaftochinon ), lapachol, lapachon, lapachenol, leonurid, flavony, flavonoidy, katechiny, pryskyřice, třísloviny, kyanogeny, triterpeny, xantony. kys.askorbová, betakaroten, riboflavin, niacin, thiamin, Al, Ca, Fe, Se, Mg, Na, Ph, K, Zn.

Popis:

Tabebuia spp. je velký strom nacházející se v některých částech jihoamerických deštných pralesích. Vyrůstá do výšky 150 stop o bázi kmene v průměru od 4 do 6 stop. Rod Tabebuia zahrnuje velké množství velkých a krásně kvetoucích stromů jako např. druhy serratifolia, ochracea,chrysantha a další, který mají konkrétně velké a nádherné fialové květy. Rody druhu Tabebuia jsou velmi běžným obrázkem jihoamerické krajiny a měst, právě díky jejich kráse. Bohužel je také velmi populární u společností, které těží dřevo a díky velmi odolnému a tvrdému dřevu, které je běžně používané v konstrukcích domů až po lodě a zemědělské náčiní.
Tawari má dlouhou a dobře dokumentovanou historii využití ze strany indiánských pralesních obyvatel, kteří používaly několik druhů Tabebuia včetně T.serratifolia,T.chrysantha, T.heptaphylla, T.impetiginosa, T.rosea. Existují indicie o využívání těchto stromů také Inky. Ve skutečnosti kmeny vzdálené tisíce mil od sebe využívaly jejich medicinálních účinků. Některé indiánské kmeny z deštných pralesů používaly dřevo pro výrobu luků a šípů a proto také nazvaly tento strom v překladu „luk“. Indiáni z kmene Guarani a Tupi nazývají strom „tajy“, což znamená „mít sílu a vervu“ a využívají kůru. 

Dnes je Tawari užíván po celém světě jako rostlinný prostředek. V Jižní Americe je považováno za účinného pomocníka při nejrůznějších problémech. 

Vedle lapacholu obsahuje nejméně 20 jiných aktivních komponentů, kterým jsou připisovány rozličné účinky.
Jasně se prokázalo časté medicinální využití u velkého počtu potíží způsobených mikroorganismy, které nám vysvětlují jeho širokou paletu využití. . 

Tawari je důležitým zdrojem z deštného pralesa s mnoha možnostmi využití.
Je několik druhů Tabebuia, jako také jiných kompletně mezi sebou nesouvisejících stromovitých druhů dnes exportovaných z Jižní Ameriky, jako „Lapacho“ , „Tawari“,„Pau´D Arco“ aj., které však mají velice málo nebo žádné z aktivních složek ze studií podložených a používaných medicinálních druhů. Například mahagonové hobliny z pilařských závodů v Brazílii byly zabaleny a prodávány ve světě jako „Lapacho“ jenom díky podobnosti v barvě a obdobné charakteristické vůni obou dřev. Chemická analýza provedená v roce 1987 u dvanácti komerčně dostupných produktů Lapacha vykázala,že pouze jeden z nich obsahuje lapachol v dostačujícím množství. Jelikož v pravém lýku je obsah lapacholu kolem 2-7%, studie dospěla k názoru,že ostatní produkty nemohou býti považovány za pravé, nebo že zpracování a transport poškodily rozhodujícím způsobem ten či onen produkt. Většina studií se zaměřila na jádrové dřevo stromu, nicméně většina dostupných komerčních produktů jsou pilařskými závody zpracovány z vnější strany kůry stromu, zatímco jádrové dřevo je opracováno a připraveno jako stavební materiál. 
Pro nejlepší výsledky se doporučuje (po selekci správného druhu stromu) vařit po dobu nejméně 20 minut na velmi mírném ohni.

Kontraindikace:

Nejsou popisovány.
Použití, dávkování, informace:
 
Odvar: 2 - 4 lžičky do 1 litru vody, krátce povařit.
Dospělí 1 litr denně
Děti od 3 let 300 ml denně
 
 
 

Upozornění
Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Není určeno pro děti do 3 let.
Ukládat mimo dosah dětí.
Není určeno jako náhrada pestré stravy.
Skladujte v suchu při teplotě do 25 °C

Doplněk stravy.

 

 

Výrobce: ORO VERDE s.r.o., Petrohradská 7, Praha

Doplňkové parametry

Kategorie: Jihoamerické byliny
Hmotnost: 0.07 kg