UBOS 50 g čaj (Spondias mombin)

88 Kč 76,52 Kč bez DPH
Skladem (9 ks)

Sušené, řezané lýko Spondias mombin L. - doplňek stravy

Čeleď: Anacardiaceae (ledvinovníkovité)          Rod: Spondias           Druh: mombin L.

Nativní názvy: hog plum (prasečí švestka), Java plum (javanská švestka), tropical plum (tropická švestka), marapa,
                        Spanish plum (španělská švestka), acaiba, mopé, jobo, hobo, ubo, žlutý mombin, prune d´or neboli zlatá švestka, tapiriba, manzanita de monte


Používaná část rostliny: vnitřní lýko (Cortex spondii

Použití, dávkování, informace :
 
Odvar: 3-5 g mleté kůry / lýka na 1 litr vody, na mírném plameni vaříme 20-30 min. (pod pokličkou). Pít 3 x denně šálek (ca 200 ml)
Při kožních obtížích se kombinuje pití s potíráním postižených míst odvarem (2 x denně).
 Detailní informace

Detailní popis produktu

Sušené, řezané lýko Spondias mombin L. - doplněk stravy

Popis:

Spondias mombin roste v deštném pralese v pobřežních oblastech Střední a Jižní Ameriky a Asie. Jedná se o vzpřímený strom, dosahující výšky až 80 stop (24 metrů). Kůra kmene je zbrázděna hlubokými rýhami, z nichž často vytéká hnědá pryskyřičnatá látka, které se užívá jako lepidla. Listy a malé bílé kvítky, které přitahují spousty hmyzu, pučí na koncích větví. Aromatické plody, necelé tři centimetry dlouhé, tvaru oválné švestky, mají kožnatou slupku a tenounkou vrstvičku exoticky chutnající dužniny. Strom bývá obsypaný množstvím hroznů, sestávajících z více než dvanácti plodů. Většinu plodu, bohatého na vitamín B1 a C, tvoří oválné semeno.
V Surinamu se plod zpravidla konzumuje ve formě šťávy nebo se nechá povařit s cukrem a existuje zde pořekadlo, že jakmile jednou ochutnáte tropickou švestku, neboli „mopé", jak se jí zde říká, určitě se do Surinamu znovu vrátíte.

Bennet (1992) uvádí užití vnitřní kůry (lýka) mnohými domorodými komunitami Amazonie včetně kmenů Cofan, Quechua, Siona, Shuar a Waorani (Ekvádor), Chacobo (Bolivie), Bora (Perú), Panare (Venezuela). V peruánské Amazonii užívá kmen Campa - Asháninca nálev z vnitřní kůry jako adstringent.
Také jej aplikují v prášku, který předem opraží na otevřené rány (léze) 

Plod obsahuje v průměru 36% dužiny 10% obalu, zbytek tvoří endokarp. Byla stanovena následující sloření dužiny (ve 100 gr.) - H2O - 72,8 - 88,5 gr.,proteiny 0,6 - 1,4 gr., lipidy 0,1 - 2,1 gr., uhlovodany 8,7 - 14,2 gr., vláknina 0,6 - 1,2 gr., popel 0,4 - 0,6 gr., převoditelné cukry 6,7 - 9,4 gr., Ca 26 - 31,4 mg., P 27 - 40 mg., Fe 2,2 - 70,5 mg., kys. L-askorbová 11 - 166 mg., karoteny 70 - 71 mg., niacin 0,5 mg., pyridoxin 0,67 mg., riboflavin 0,05 - 0,19 mg., tiamin 6,74 - 9,41 mg a stanovena energetická hodnota 100 gr. dužiny v rozmezí 21,7 -70 kal.. Brack Egg, 1999 ). Plod dále obsahuje silice s převahou ocimenu, karyofylenu, množství cukrů s převahou arabogalaktanů, arabinosy a xylosy. V různých částech rostliny byla detekována přítomnost tříslovin a saponinů (Offiah a Anyanwu, 1989). 

Kontraindikace:

Těhotenství, očekávané těhotenství

Vedlejší účinky:

Nejsou popisovány.

Tradiční etnomedicinální léčebný předpis:

V peruánské přírodní medicíně je doporučeno 3-5 g mleté kůry / lýka na 1 litr vody, připravit odvar a popíjet 3 x denně šálek (ca 200 ml.). Při kožních obtížích se kombinuje pití s potíráním postižených míst odvarem (2 x denně).
V tradiční surinamské medicíně se šťávy z listů užívá k léčbě: očních zánětů, průjmu, doprovázeného křečemi, a pohlavních nemocí (vývar z listů). Více informací získáte na stránce o standardních přípravách bylinek.

Fytochemické složení:

α-pinen, arabinosa, d - limonen, arabogalaktany, karyofylen, kys.anakardová, kafeoylhydroxycitronová, L - askorbová, 6-alkenylsalicylová, pelandjuaiková, karoteny, karyofylen, ocimen, vit.: A, B1, B2, B5, C, xylosa, Ca, P, Fe

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 se nesmí u potravin (doplňků stravy) uvádět žádná výživové a zdravotní informace s vyjímkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení. Rada zatím žádné zdravotní tvrzení k bylince a produktům z bylinky Spondias mombin L. neschválila.

Ubos  
 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Jihoamerické byliny
Hmotnost: 2 kg