UBOS 50 g čaj (Spondias mombin)

88 Kč 76,52 Kč bez DPH
Skladem (9 ks)

Sušené, řezané lýko Spondias mombin L. - doplňek stravy

Čeleď: Anacardiaceae (ledvinovníkovité)          Rod: Spondias           Druh: mombin L.

Nativní názvy: hog plum (prasečí švestka), Java plum (javanská švestka), tropical plum (tropická švestka), marapa,
                        Spanish plum (španělská švestka), acaiba, mopé, jobo, hobo, ubo, žlutý mombin, prune d´or neboli zlatá švestka, tapiriba, manzanita de monte


Používaná část rostliny: vnitřní lýko (Cortex spondii

Použití, dávkování, informace :
 
Odvar: 3-5 g mleté kůry / lýka na 1 litr vody, na mírném plameni vaříme 20-30 min. (pod pokličkou). Pít 3 x denně šálek (ca 200 ml)
Při kožních obtížích se kombinuje pití s potíráním postižených míst odvarem (2 x denně).
 Detailní informace

Detailní popis produktu

Sušené, řezané lýko Spondias mombin L. - doplněk stravy

Popis:

Spondias mombin roste v deštném pralese v pobřežních oblastech Střední a Jižní Ameriky a Asie. Jedná se o vzpřímený strom, dosahující výšky až 80 stop (24 metrů). Kůra kmene je zbrázděna hlubokými rýhami, z nichž často vytéká hnědá pryskyřičnatá látka, které se užívá jako lepidla. Listy a malé bílé kvítky, které přitahují spousty hmyzu, pučí na koncích větví. Aromatické plody, necelé tři centimetry dlouhé, tvaru oválné švestky, mají kožnatou slupku a tenounkou vrstvičku exoticky chutnající dužniny. Strom bývá obsypaný množstvím hroznů, sestávajících z více než dvanácti plodů. Většinu plodu, bohatého na vitamín B1 a C, tvoří oválné semeno.
V Surinamu se plod zpravidla konzumuje ve formě šťávy nebo se nechá povařit s cukrem a existuje zde pořekadlo, že jakmile jednou ochutnáte tropickou švestku, neboli „mopé", jak se jí zde říká, určitě se do Surinamu znovu vrátíte.


Plod obsahuje v průměru 36% dužiny 10% obalu, zbytek tvoří endokarp. Byla stanovena následující sloření dužiny (ve 100 gr.) - H2O - 72,8 - 88,5 gr.,proteiny 0,6 - 1,4 gr., lipidy 0,1 - 2,1 gr., uhlovodany 8,7 - 14,2 gr., vláknina 0,6 - 1,2 gr., popel 0,4 - 0,6 gr., převoditelné cukry 6,7 - 9,4 gr., Ca 26 - 31,4 mg., P 27 - 40 mg., Fe 2,2 - 70,5 mg., kys. L-askorbová 11 - 166 mg., karoteny 70 - 71 mg., niacin 0,5 mg., pyridoxin 0,67 mg., riboflavin 0,05 - 0,19 mg., tiamin 6,74 - 9,41 mg a stanovena energetická hodnota 100 gr. dužiny v rozmezí 21,7 -70 kal.. Brack Egg, 1999 ). Plod dále obsahuje silice s převahou ocimenu, karyofylenu, množství cukrů s převahou arabogalaktanů, arabinosy a xylosy. V různých částech rostliny byla detekována přítomnost tříslovin a saponinů (Offiah a Anyanwu, 1989). 

Kontraindikace:

Těhotenství, očekávané těhotenství

Vedlejší účinky:
Nejsou popisovány.
Tradiční etnomedicinální léčebný předpis:

V peruánské přírodní medicíně je doporučeno 3-5 g mleté kůry / lýka na 1 litr vody, připravit odvar a popíjet 3 x denně šálek (ca 200 ml.). 

Fytochemické složení:

α-pinen, arabinosa, d - limonen, arabogalaktany, karyofylen, kys.anakardová, kafeoylhydroxycitronová, L - askorbová, 6-alkenylsalicylová, pelandjuaiková, karoteny, karyofylen, ocimen, vit.: A, B1, B2, B5, C, xylosa, Ca, P, Fe

Upozornění
Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Není určeno pro děti do 3 let.
Ukládat mimo dosah dětí.
Není určeno jako náhrada pestré stravy.
Skladujte v suchu při teplotě do 25 °C

Doplněk stravy.

Výrobce: ORO VERDE s.r.o,  Petrohradská 7,Praha

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 se nesmí u potravin (doplňků stravy) uvádět žádná výživové a zdravotní informace s vyjímkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení. Rada zatím žádné zdravotní tvrzení k bylince a produktům z bylinky Spondias mombin L. neschválila.

Ubos  
 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Jihoamerické byliny
Hmotnost: 2 kg